Цікаво знати


КАЛЕНДАР БДЖОЛЯРА НА БЕРЕЗЕНЬ МІСЯЦЬ
Роботи на пасіці у березні місяці
БерезеньБерезень - дуже відповідальний час для пасічника. В цей період закінчується зимівля бджіл. Все більше з'являється розплоду в сім'ях. Зростає споживання корму. Пасічник має відвідувати зимівник 1-2 рази на тиждень. Для зниження температури в зимівнику залишають відчиненими двері на ніч. Частково здійснюють огляд сімей. Цей місяць дуже відповідальний для бджоляра.
1.Підвищується життєдіяльність бджіл, з кожним днем починає збільшуватися кількість яєць, що відкладаються маткою, бджоли активно поїдають корм, їх кишечники переповнені. У перші дні ясної і теплої погоди проводять перший очисний обліт. Крапки готують до виставки бджіл. Від тих вуликів, які зимували на волі, відкидають сніг. Щоб сніг не відображав сонце, його посипають попелом (золою). Всі калюжі притрушують соломою, щоб під час обльоту бджоли не тонули в них.
Залежно від погоди очисний обліт проводять в середині або в другій половині місяця. Неблагополучним сім’ям влаштовують надранній обліт, не чекаючи потеплення. Обліт проводять в добре захищеному від вітру місці, з південного боку будівлі. Готують майданчик, виносять вулики із зимівника і ставлять їх льотками на південь. Потім знімають кришки, утеплення, розширюють льотки і відбирають полотно так, щоб світло проникло між рамками. Бджоли, відчувши тепло, вилітають. Після обльоту бджіл гнізда максимально скорочують і ретельно утеплюють. Під час перевірки гнізда потрібно видалити трутневий розплід, в якому скупчуються кліщі варроа, якщо пасіка схильна до цього захворювання.
Поки бджоли здійснюють обліт, бджоляр оглядає гніздо і ставить кормові рамки з таким розрахунком, щоб на сім’ю доводилося не менше 8-10 кг корму, а також стежить за тим, щоб була перга (1-2 рамки), або ставить медово-пергову рамку.
2.Скорочення гнізд теж вимагає серйозного підходу. Стільник з печатним медом і пергою необхідно поставити біля стінки тієї сторони вулика, яка прогрівається сонячними променями. Поряд із стільником з кормом розташовують соти з розплодом і призначені для розплоду в строгій відповідності з силою сім’ї. Світлі соти для вирощування розплоду бджолині матки не дуже люблять і відкладають в них яйця неохоче. У соті, призначеному для розплоду, у верхній частці мають бути близько 1-2 кг корму. Потім ставлять другий кормовий криючий стільник і вставну дошку, за якою поміщають бічну подушку утеплювача.
3.Рання і надрання виставка бджіл корисна і сильним зимуючим сім’ям; вона активізує бджіл, внаслідок чого в сім’ях різко збільшуються яйцекладка маток і вирощування розплоду. Якщо відразу ж після обльоту бджіл несподівано похолодало, то продовжувати огляд сімей слід в поліетиленовому наметі. У сонячний день температура в ньому вище зовнішньої на 8-12 ºС. Від кожної сім’ї необхідно відібрати зразки підмору (150-200 г), щоб відіслати їх у ветлабораторію для виявлення варроатозу і нозематозу. Вже в цей період пасічник повинен уточнювати плани посівів медоносів, планувати, куди вивозити пасіку для збору нектару.
При виставці всіх бджоло-сімей для обльоту перш за все звертають увагу на характер обльоту бджіл, оскільки саме він є показником стану сім’ї. Сильні сім’ї що добре перезимували, облітаються, дружно, виходячи з вічка, відразу ж злітають. Неблагополучні сім’ї (слабкі, безматочні, уражені нозематозом або варроатозом) облітаються менш активно, частина бджіл повзає по прилітній дошці і передній стінці вулика, випорожнюється, не злітаючи.
4.Вулики, з яких зовсім не виходять бджоли, відкривають і з’ясовують причину загибелі сім’ї. Спільний весняний огляд не включає розбір гнізд в кожному вулику, пошук матки, зіскоблювання прополісу. Бджоляр повинен мати уявлення про кількість розплоду в сім’ях, їх силі, поляганні гнізд і наявності кормів в них.
Якщо сім’я зимувала в двох корпусах багатокорпусного вулика, то видаляють нижній корпус, що звільнився від бджіл, а верхній із запасами корму опускають на дно. Якщо сім’я не повністю перейшла у верхній корпус, то її залишають в двох корпусах.
5. Під час спільного весняного огляду проводять чищення і дезинфекцію вуликів. Якщо гніздо бджіл сильно забруднене екскрементами, особливо при нозематозі, то сім’ю звільнився, ретельно очищають і дезинфікують. Зайві соти переносять на склад, де їх сортують. Для перетоплювання на віск відбирають соти, зіпсовані гризунами, і ті, які сильно продіареєні. Слабо забруднені соти і соти з кормом чистять, а ділянки з плямами проносу вирізують, оскільки якщо їх не видалити, то бджоли, заражатимуться нозематозом.
6.З того часу починають займатися виправленням неблагополучних сімей. Бджоло-сімʼї, котрі добре перезимували, як правило, особливої допомоги не потребують. У слабких сім’ях гнізда набагато раціональніше формувати в середині вуликів, це дасть можливість утеплювати їх з усіх боків. Нижнє вічко закривають, а верхній залишають відкритим.
- Добрий результат дає розміщення двох вуликів слабких сімей поруч. Після обльоту і скорочення гнізд вулики відсовують, а на їх місце встановлюють заздалегідь підготовлений один вулик, розділений в середині. Гнізда обох сімей збирають впритул біля перегородки, що дасть їм можливість не витрачати багато енергії на їх обігрів. У вільні від стільників простори і з боків поміщають подушки утеплювачів. У міру збільшення сімей гнізда розширюють. Коли сім’ї досить наберуть силу, їх пересаджують в окремі вулики.
- Невідкладною весняною роботою є виправлення безматочних сімей. Безматочна сім’я приречена на загибель: якщо протягом 5-6 тижнів після обльоту в бджоло-сімʼї не буде поповнення, не станеться заміна старих бджіл молодими, вона відімре. Крім того, слабка бджолина сім’я страждає від нальоту бджіл-злодійок і додатково може бути ще і розповсюджувачем інфекційних хвороб. Якщо безматочна сім’я ще досить сильна, їй дають нову запасну плодову матку з нуклеуса. Перш ніж дати матку, перш за все треба переконатися в тому, що в сім’ї її дійсно немає:
* Для цього в гніздо ставлять контрольну рамку з яйцями і молодими личинками.
* За відсутності матки в сім’ї бджоли на цій рамці побудують свищуваті маточники. * *Плодову матку садять у вулик під ковпачком, заздалегідь знищивши свищуваті маточники.
*Слабкі безматочні сім’ї приєднують до сім’ї або нуклеусу з хорошою плодовою маткою.
*Якщо причиною ослаблення сім’ї є стара або неякісна матка, то бджіл приєднують до сім’ї або нуклеусу з хорошою плодовою маткою.
* Якщо ж в слабкій сім’ї є хороша плодова матка, то таку сім’ю підсилюють іншими слабкими безматочними сім’ями або дають їй 2-3 рамки із зрілим друкарським розплодом.
*Якість матки визначають по кількості і якості розплоду.
*Хороша матка засіває вічка без пропусків, починаючи з середини стільника, і рухається правильними концентричними кругами по його краях.
*Запечатаний розплід повинен мати рівну поверхню.
*Якщо в соті є пропущені вічка і опуклі кришечки, необхідно встановити причину їх появи. Це може бути наслідком слабкості сім’ї, недоліку корму в гнізді, низької температури через відсутність матеріалів утеплювачів, дуже розширеного гнізда. Інколи причиною неякісного розплоду може бути фізична старість матки або її неякісність. Таку матку замінюють на якісну запасну або ж приєднують цю сім’ю, заздалегідь прибравши матку, до слабкої.
* Якщо на пасіці є слабкі сім’ї, то їх об’єднують.
*Після спаровування маток відведення пересаджують у вулики. Велика кількість розплоду і наявність достатнього числа бджіл стимулює матку до активної яйцекладки, тому у вулики дають відразу п’ять-сім рамок печатного розплоду і струшують стільки бджі
7.У березні також скорочують і утеплюють гнізда сімей. Нестійка погода з різкими перепадами температури вимушує бджіл підтримувати в гнізді постійну температуру (34-35 °С), що вимагає значних витрат корму і енергії бджіл. У гнізді треба залишити стільки рамок, скільки бджоли можуть щільно покрити. Вільні рамки прибирають, а простір, що звільнився, утеплюють бічними і верхніми подушками або солом’яними матами.
8. Спонукальна підгодівля.У цей період, коли в природі ще немає взяток, для посилення маткою яйцекладки і розвитку сім’ї застосовують спонукальну підгодівлю. Сім’ї дають невеликі порції (200-300 г) рідкого цукрового сиропу або медовою ситі або видають медово-пергову підгодівлю.
Через 2-3 тижні після весняної виставки бджіл виникає необхідність в розширенні гнізд, особливо сильних бджоло-сімей, щоб не затримувати зростання і розвиток сімей. У сильній сім’ї бджоли займають не менше 8 вуличок, в середній — 6-7, в слабкій — 5 і менше. Спочатку в гнізда сімей додають по 1-2 рамки зі світло-коричневими сотами, які ставлять між крайніми рамками з розплодом і сотами з кормами.
У кожній сім’ї перевіряють якість стільників. Старі, чорні або з цвілим кормом соти вибраковують, замість них дають бджолам світло-коричневі.
Якщо в природі вже почалося цвітіння перших медоносів (пролісок, клен, верба, ліщина, мати-й-мачуха, осика, вільха біла і чорна, верба гостролиста, вовче лико, лопух і ін.) то забезпечують бджолам цей що перший підтримує взятки. Пасіку вивозять до медоносів і розміщують групами по 25- 30 сімей.

Поради досвідчених бджолярів
Спостерігаючи за бджолами під час їх першого весняного обльоту, пасічники радять звертати увагу на наступні важливі характеристики та дотримуватися певних рекомендацій:
·         тривалість польоту представників сильних сімей не повинна становити менше 40-50 хвилин;
·         якщо після винесення вуликів на вулицю бджоли так і не зрозуміли, що їм потрібно летіти, продовжуючи сидіти клубом на одному місці, спробуйте зняти кришку їх будинки і перемістити його на сонячний ділянку (комахи швидко відчують тепло і зірвуться з насидженого місця);
·         по завершенні обльоту території необхідно зменшити літки, орієнтуючись при цьому на силу конкретної сім’ї (в сильних сім’ях до 8-10 см, середніх — 4-5 см, а у слабких — до 1 см);
·         якщо ви плануєте розводити велику кількість бджолиних сімей, завжди нумеруйте їх, записуючи результати обльоту кожній (це допоможе своєчасно усунути дрібні неприємності, не допустивши масової загибелі комах).
У точності виконуючи всі рекомендації з догляду за бджолами у весняний період, ви захистите себе від подальших проблем, пов’язаних з виробленням меду і життєздатністю самих комах. Зрозуміло, це тільки спростить процес бджільництва.















Немає коментарів:

Дописати коментар